Europos Parlamento rinkimai Lietuvoje vyks 2019 m. gegužės 26 d. Balsuoti gali Lietuvos ir kitų ES šalių piliečiai, sulaukę 18 metų. Kandidatų sąrašus gali teikti politinės partijos arba rinkimų komitetai. Sąrašas turi surinkti bent 5 proc. rinkėjų balsų, kad galėtų pretenduoti į vietą Europos Parlamente. Lietuvoje naudojama atvirųjų sąrašų sistema, rinkėjas turi galimybę skirti pirmumo balsus.
Įprastai Lietuvos gyventojai įrašomi į rinkėjų sąrašus pagal jų deklaruotą gyvenamąją vietą ir turi balsuoti savo apylinkėje. Tačiau rinkimų dieną jie gali balsuoti ir kitoje apylinkėje, jei abi apylinkės yra prisijungusios prie Vyriausiosios rinkimų komisijos informacinės sistemos, kad būtų užtikrinta, jog rinkėjas balsuos tik vieną kartą.
Rinkėjai taip pat gali balsuoti iš anksto bet kurioje Lietuvos savivaldybėje (paskutinį trečiadienį ir ketvirtadienį prieš rinkimus), o tam tikrais atvejais – balsuoti namuose.
Registruotis balsavimui nereikia – rinkėjai įtraukiami į sąrašus automatiškai. Tačiau jei Jūsų adresas pasikeitė neseniai, patariame pasitikslinti, kuriai rinkimų apylinkei esate priskirti (www.vrk.lt arba www.rinkejopuslapis.lt)
Balsuoti paštu gali tik Lietuvos piliečiai, nesantys Lietuvoje rinkimų dieną ir iš anksto užsiregistravę balsuoti diplomatinėje atstovybėje.
Žmonės, turintys negalią, arba vyresni nei 70 metų gali balsuoti namuose. Apie tokį norą jie turi pranešti rinkimų apygardai iš anksto.
Specialieji balsavimo punktai steigiami sveikatos priežiūros įstaigose (išskyrus teikiančias ambulatorines paslaugas), kariniuose padaliniuose, kalėjimuose.
Taip, balsuoti galite, bet turite pareikšti norą balsuoti Lietuvoje ir užsiregistruoti iki 2019 m. gegužės 1 d. Plačiau: www.vrk.lt
Politinė partija arba rinkimų komitetas turi surinkti bent 5 proc. rinkėjų balsų, kad galėtų pretenduoti į vietą Europos Parlamente. Jeigu už visus kandidatų sąrašus, surinkusius daugiau kaip 5 proc. balsų, balsavo mažiau kaip 60 proc. rinkėjų, teisę dalyvauti skirstant mandatus paeiliui įgyja ir mažiau nei 5 proc. balsų surinkę sąrašai, kol susidaro 60 proc. visų rinkimuose dalyvavusių rinkėjų.
Pagal ES teisę, visos šalys turi naudoti proporcinės rinkimų sistemos variantą.
Lietuvoje naudojama atvirųjų sąrašų sistema: rinkėjas pasirenka vieną sąrašą, o tada turi galimybę skirti penkis pirmumo balsus jame įrašytiems kandidatams, išskyrus atvejį, kai partija ar rinkimų komitetas yra nusprendęs neleisti reitinguoti savo sąrašo.
Vietos Europos Parlamente tarp sąrašų paskirstomos pagal didžiausios liekanos metodą (naudojama „Hare“ kvota). Į Europos Parlamentą patenka rinkimų slenkstį peržengusių sąrašų kandidatai, surinkę daugiausia pirmumo balsų. Nereitinguojamuose sąrašuose išlieka pirminė kandidatų eilės tvarka.
Kandidatų sąrašus Europos Parlamento rinkimams gali teikti politinės partijos arba rinkimų komitetai. Sąrašai turi būti pateikti Vyriausiajai rinkimų komisijai vėliausiai likus 65 dienoms iki rinkimų. Galutiniai sąrašai paskelbiami Vyriausiosios rinkimų komisijos puslapyje www.vrk.lt ne vėliau kaip likus mėnesiui iki rinkimų.
Kaip balsuoti kitose šalyse?
Informacija pagal šalis pateikiama anglų ir pasirinktos šalies kalbomis.